Heipat taas! Josko otettaisiin välillä vähän kirppistelyjä, kun ykskaks keksin että saan muutamista viime aikaisista esineistä suht mukavan kollaasin. Olen nykyään aivan tosi tarkka siitä mitä ostan ja suurimmaksi osaksi en osta mitään. Seuraava askel onkin karsia sieltä toisesta päästä eli kirppiskasa on koottu ja lähdössä pian eteenpäin, puuh.
Mutta siis löytöihin. Mulla on joku outo viehätys munakuppeihin, vaikka onneksi niitä ei ole kertynyt kuin pari. Nyt löytyi semmoset kaunottaret, että en ohi päässyt – ovat Arabiaa ja malliltaan tosi hauskat! Netti ei osannut kertoa, mitä sarjaa ovat eli jos joku teistä tietää, niin otan tiedon kiinnostuksella vastaan! Myös Iittalan ultraohutreunaisiin laseihin ihastuin ja päätin kokeilla. Lisäksi ostoskoriin on joutunut kiva nallehaarukka sekä Aarikan naulakko. Kenkäteline oli musta myös edullinen ja taidan suihkauttaa sen mustaksi tai valkoiseksi heti kun ilmat ulkona sallivat.
arabian munakupit – 8 eur
iittala thin lasit – 5 eur
puinen haarukka – 1,5 eur
kenkäteline – 4,5 eur
aarikan naulakko – 6 eur
Hi there! Here are some of my recent flea finds – small items that are both fun and have good design!
arabia egg cups – 8 eur
iittala thin glasses – 5 eur
wooden fork – 1,5 eur
shoe rack – 4,5 eur
aarikka coat rack – 6 eur
Kenkä teline on ihan VAU! Kotiuttaisin meille samanmoisen het ku senlaisen löytäisin! Naulakko herättää nostalgiaa, meillä oli mummulassa kyseinen lasten vaatteille.
Kenkäteline oli hyvä yhteensattuma, kun olen tällaista metallilankamallista himoinnut jo hetken! Tuli heti hinku laittaa meidän eteinenkin kuntoon 🙂
Olet löytänyt kauniita tavaroita.
Tuo naulakko näyttää niin kauniilta punaisena!!
Joo se on hieno punaisena, mutta en tiedä miten sopisi meille sellaisenaan – punaista kun ei meiltä löydy juuri mistään muualta kuin lastenhuoneista.. 🙂
Voi ei, älä vaan maalaa tuota kenkätelinettä! Miksei mun kirppisreissuilla tuu tuollaisia helmiä vastaan, argh! 😀
Tämä lähti munkin mukaan aika sukkelaan 🙂 Väri on kiva, mutta ei ehkä sovi meille.. pitää ensin miettiä miltä eteinen voisi uudistettuna näyttää..
Ihania kirppislöytöjä!
Harmi,ettei täältä löydy mitään vastaavaa:)
No höh, asutko ehkä pienellä paikkakunnalla eli sen takia huono tarjonta? Mä yritän päästä kirppikselle ihan missä tahansa liikunkin eli kannattaa vierailla myös muiden paikkakuntien kirppiksillä 🙂
Huippu löytöjä jälleen!! 🙂
Kiitos! 🙂
Ihan mieletön tuo haarukka!! Ja naulakko! 🙂 Ihanat!
Laitoin haarukan jo kerran takaisin hyllyyn, mutta sitten ajattelin että olishan se kiva ja aina yhdet 1,5 euroa siitä kärsii 😉
Hauskaa, mä törmäsin tänään tuollaiseen mustaan kenkätelineeseen kirpputorilla. Sekin oli kiva mut toi punanen on jotenki päheempi! Loistavia löytöjä oot tehnyt 🙂
Sekin oli varmaan makea, vaikka värin takia ehkä jotenkin tavallisempi? Haluaisin tämän meidän eteiseen, mutta saa nähdä miltä punainen väri näyttää siinä kokonaisuudessa..
Ei, en kestä noita sun löytöjä. Ihania kaikki! Ja hei, mulla sama heikkous nuo munakupit. En tiedä miksi…
En tosiaan oo tähän päivään mennessä tajunnut, mikä noissa munakupeissa on!? Erityisesti Ruska-sarja kuppeja himoitsen, ne on niin kauniin mallisia…
Niin, ja oon ihan vähän vaan kade tuosta kenkätelineestä ja naulakosta! 😉
Molemmat sopisi kieltämättä teille hyvin!
Löytösi ovat huikeita! Kiinnostaisi tietää millä kirppareilla käyt? Ja kuinka usein käyt? Tuntuu etten itse löydä kirppareilta kuin lapsille vaatteita ja niitäkin ostan harkiten 🙂
Käyn Vaasassa Adam & Evassa, Suvikirppiksellä, SPR:n kirppiksellä sekä Mustasaaren Fyndiksessä. Kertoja kertyy ehkä noin 1-3 viikossa eli aika säännöllisesti kyllä. Se onkin mun mielestä kaikkien löytöjen edellytys eli että käy tarpeeksi usein. Mulla on myös mahdollisuus käydä kirppiksillä arkipäivisin keskellä päivää eli silloin on yleensä paremmat mahkut osua juuri laitettuihin pöytiin. Viikonloppuisin käyn harvemmin ihan jo siksi, että tungosta on enemmän ;). Onnea löytöihin!!
Mulla on tuollainen kenkäteline mustana. Oon aikoinaan handlannut sen Ikeasta, ja nyt se on kaapin kätköissä (omassa käyttötarkoituksessaan kuiten). Nyt vasta huomaan, kuinka hieno se on! Hyviä löytöjä olet taas tehnyt!
Aa, mä mietinkin jo että mikähän mahtaa olla valmistaja, kun näitä näköjään pompsahtelee vähän sieltä sun täältä! Ota ihmeessä käyttöön – metallilankajututhan on nyt tosi hot hot hot! Vähän vastaava kenkäteline maksaa esim Stockalla jotain 90 € 😉 😉
Voi vitsi miten hieno kenkäteline!
Kiitos! Yksi lukija osasi kertoa, että kyseessä on Ikea-design 🙂
Mä olen toivonut, että törmäisin juurikin tuohon Ikean kenkätelineeseen joskus. Saman sarjan naulakoita on jo muutama ja ne on vaan niin parhaita.
Onko naulakot sellaisia yksittäisiä, joissa on kaksi “haaraa”? Uskoisin, että oon aiemmin ostanut sellaiset mökille ja vieläpä punaisena!
Minä voin myydä. 🙂
Hei, tuohon Ikean kenkätelineeseen kuuluu alunperin myös ruuvisetti mukaan. Jos katsot takaosaan, siellä on reiät valmiina eli sen saa myös seinään kiinni.
Joo huomasin ja se heti tulikin mun mieleen, että seinään ruuvattuna tämä olis ihan paras! Helpottais siivoamistakin 🙂
Ihania löytöjä! Varsinkin tuo kenkäteline, älä vaan pilaa sitä maalilla! Se on just hieno noin, eikö pieni väriläiskä eteisessä olis ihan kiva? 🙂 Kaveriksi hankit vaikka pari taulua jossa punaiset kehykset tai jotain muuta pientä punaista niin ei “pomppaa” tuo sitten niin silmille 😉
Ollaan mökillä ja teline on tässä metrin päässä seinään ruuvattuna – ja se on harmaa! ;D
Mistähän tommoisen Ikean kenkätlineen saisi?
Voisin ostaa jos olisi jollakin myytävänä.
Torista etsisin jollain sopivalla hakusanalla 🙂