(BLOGIYHTEISTYÖ). Seinäjoki Art & Design Weekin pääyhteistyökumppani on tänä vuonna Lapuan Kankurit. Osana tätä yhteistyötä sain hienon tilaisuuden luoda Kankureiden tuotteilla oman näköiseni spahetken – ja ilman muuta meidän mökillä saaristossa! Mielestäni Lapuan Kankurit on viime vuosina uudistanut suunnitteluaan todella ilahduttavalla tavalla. Kuosit ovat graafisen kauniita ja tuoreella otteella Suomen luonnosta inspiraationsa ammentavia. Leikillisiäkin 🙂
Kuosisuunnittelun lisäksi Lapuan Kankurit on jatkanut jo ennestään huippulaadukkaiden tuotteidensa kehittämistä. Tämän syksyn uutuusmateriaali on pellava-tencel, joka peittoaa pehmeydessä ja imukyvyssä jopa puuvillan! Pellava-tencelin tuotantoprosessi on myös ekologinen eli sen valmistus säästää luontoa ja vettä. Lisäksi kaikki Kankurien käyttämä pellava kasvatetaan ja kehrätään Euroopassa.
Omia valintojani mökki-spahan olivat Meri-pesukinnas sekä –selänpesin, uutuuskuosiset Paanu-laudeliina ja -saunatyyny sekä 100 % pellavaa olevat Usva-käsipyyhkeet. Kaikki saatu blogin kautta. Spa-tohinoissa Meri-pesukinnas oli muuten aivan loistava kuivaharjaukseen!
Ja nuo Taikametsä-pyyhkeet! Jo niiden tuoksu on aivan huumaavan ihana, tunnusta puhumattakaan.. Ripustin ne narulle, jotta näette upean kuosin. Paras saunapyyhe, johon kääriydyn tänäänkin rauhallisen saunan jälkeen. Niin mahtava syksyn pimeys vaan taustalla.. 🙂
Saunatuotteet ja pyyhkeet saatu blogin kautta | all the sauna products and towels are blog gifts
Hi! I´m collaborating with the Seinäjoki Art & Design Week, and as a part of that I got the chance to make my own home spa with very comfy and stylish products from Lapuan Kankurit. This is real and true Finnish design and I´m loving the look and the feel of their sauna products and towels! They even have this new innovative material called linen-tencel, which is softer and dries better than cotton! I did my little spa at the cottage, in case you wonder – it´s so Autumn right now 🙂
Lapuan Kankureilla on kyllä paljon ihania juttuja! Harmi vaan, että noi saunatavarat menee vähän ohi, kun ei ole saunaa. :/ Onneks sieltä löytyy kaikkea muutakin.
Joo niin löytyy, kivoja uutuuksia näyttäisi tulevan koko ajan. Mun mielestä mahtavaa saada uusia tekijöitä Marimekkojen yms rinnalle!
Jep, nykyään Lapuan Kankureilla on kaikkia kivoja juttuja. Nuo Taikametsä-pyyhkeet on ihastuttavat! 🙂
Niin on – tykkäsin erityisesti yhteistyöstä Polka Jamin kanssa. Jouluksi olisi ihana saada muutama pellavakeittiöpyyhe pehmeään pakettiin itseltä itselle 😉
Hauskasti aivan erilaiset kuvat kuin omani, vaikka monia samoja tuotteita. Ihana tunnelma! 🙂
Mulle oli heti selvää, ettän haluan tehdä tämän mökillä 🙂 Kotona kylppärissä ei olisi luonnonvalo riittänyt millään ja saunakin on kovin pimeä. Ja mökkisauna vaan on aina niin ihana elämys, kun on luontokin siinä ympärillä! Pitääpä tulla kurkkaamaan sun kuvat!
Ihania tuotteita! Tekee heti mieli lämmittää sauna ja nauttia lämpöisestä, hämyisästä tunnelmasta 🙂
Meilläkin on varmaan vielä yksi mökkireissu tiedossa ennen veneennostoa eli todellakin odotan! Saa nähdä onko silloin maa jo kuurassa… 🙂
Hienot tuotteet ja upeat, syksyiset kuvat. Sellainen kolea mutta rauhallinen syysfiilis välittyy näytön läp 🙂 Harmi, kun ei ole omaa saunaa!
Loistavaa jos kuvat herättävät tuon fiiliksen – sitä vähän hainkin, kun ulkona on kylmää ja tuulista, niin sauna on aika paras paikka maailmassa!
Ihania kuvia. Tulee heti jo kesää ikävä…
Onneksi sunnuntaina pääsee hypistelemään ihanuuksia Rytmikorjaamolle 🙂
Joo niin tulee! Vaikka ei tämä syksykään ole yhtään hullumpi niin kauan kuin kelit pysyvät kuivina ja päivät aurinkoisina 🙂 Mä vielä arvon lähdenkö Rytmikorjaamolle, kun seurana olisi lapset ja lähinnä ne ajomatkat tuossa seurueessa ei niin houkuta… Muuten olisin siellä jo ekana repimässä ovenripaa 🙂
Aivan ihanat kuvat! Näyttää tosi kauniille tuotteille. 🙂
Kiitos! Näiden tuotteiden laatua voi kyllä kehua isoa L:llä, sen suorastaan tuntee käsissään ja se on parasta se! 🙂
Sama juttu, minusta Lapuan Kankurit on vain parantunut vuosi vuodelta. Mielelläni näkisin minkä vain Kankureiden tuotteen vaikka joululahjapaketissa 🙂
Kauniita tuotteita, ja tunnelmalliset kuvat!
Laudeliinat herättivät nyt eniten huomioni… hmm-hmm… hankintoja 🙂
Niinpä, laudeliinoja on vaikka mitä kivoja kuoseja!
Ihanan syksyisiä kuvia 🙂
Wau! On kyllä upeen näköistä!! <3
Kaunista jälkeä ja ihanan tunnelmallisia kuvia! Erityiskiitos myös pellava-tencel-vinkkauksesta 🙂 Mahtavaa, että tällaisiä materiaaleja alkaa vilistä Suomessakin!
oi vitsi nuo pyyhkeet! toimii.
Mä hiplasin tänään Säteessä noita pyyhkeitä. Jännän oloiset. Onko ne mukavat käytössä?
mukava ja fantastinen ideoita sisustus ja korkea mielikuvitusta
Ihana tunnelma näissä kuvissa 🙂 Syksy on kyllä parasta aikaa 🙂 Meillä on vielä ihan uusi sauna korkkaamatta :D:D Ehkä hankintaan Lapuan Karkureilta saunatuotteet, ihania kuoseja 🙂 Tervetuloa kurkkaamaan blogiini ♥
Joo, noi on niin upeita ja sun kuvat tosi kivat! <3