| MORE MUSHROOMS

Kaksi loistavaa asiaa on saanu tänään suupielet ylös päin. Ihan korviin asti! Toinen on tuossa lattian rajassa, nimittäin puinen lasten kärpässieni-jakkara. Sieppasin sen kainaloon viidellätoista eurolla, kun se pitkän etsimisen jälkeen vihdoin sattui löytymään sunnuntain kirppistorilta. Sieni sai Paavoltakin heti tykkäyksiä. Tuoli on tukeva ja Suomessa tehty eli ehkä kestää meilläkin.

Se toinen mahtisjuttu on valokuvaajan ja sisustustoimittajan vierailu tänään meillä! Aurinkoinen päivä tuli hyvään saumaan eli vesikielellä jään odottelemaan valmiita kuvia. 🙂 Lomaakin on vielä viikko jäljellä, joten tästä ei elo taas paljon parane, voikaapa tekin hyvin!

 

Hello! Besides my life being very nice at the moment, I have two special things to make me even happier. The first one is this mushroom stool that I have long searched for. I picked it yesterday from a flea market for 15 euros – I call it bargain as these are very hot at the moment. Finnish made and everything 🙂 The second thing is a visit from a photographer and a journalist concerning our home. Can´t wait too see how great the final pictures turn out!

// m

0 thoughts on “| MORE MUSHROOMS

  • Reply Haust 06/08/2012 at 16:37

    I like your style and photos. So crisp!

  • Reply Pieni Lintu 06/08/2012 at 17:50

    Voi miten jännittävä päivä teillä ollut!! 🙂

    Toi jakkara on suloinen – pisti naurattamaan kun näin kerran Huutiksessa tuota myytävän hengenvaarallisena jakkarana ja tuoteselostuksessa oli piiiitkä sepustus miten lapsi oli satuttanut itsensä tuon jakkaran kanssa ja haluavat siitä nyt eroon. 😀

    • Reply maiju 07/08/2012 at 11:39

      Heh, kuulin kanssa samasta huutisilmoituksesta – vai hengenvaarallinen, jep jep 🙂

  • Reply elviras drops 06/08/2012 at 22:41

    What a cool chair, never seen those before.

    • Reply maiju 07/08/2012 at 11:41

      I believe that the first ones were produced somewhere around 1970 here in Finland.

  • Reply Anonymous 07/08/2012 at 07:40

    kääk ollutkin jännää. voi kun toi teidän asunto on niin kotoisa ja ihana, että iso huokaus. Mistä lehdestä saa katsella kauniita kuvia vai onko vielä hys hys?
    Ninni

    • Reply maiju 07/08/2012 at 11:42

      Oli kyllä jänskää – en tosin vielä itsekään tiedä mihin lehteen juttu tulee. Vasta keväällä selviää enemmän.

  • Reply MESy 07/08/2012 at 10:17

    How cool is that mushroom stool! What a great find ! Thanks for sharing

  • Reply Joanna 07/08/2012 at 10:23

    Teillä näkyy olevan muutama aivan ihana norsu säästölipas, mistä ne on hankittu?

    • Reply maiju 07/08/2012 at 11:44

      Molemmat isot on hankittu Säästöpankista 🙂

  • Reply meine Dinge + Franka 08/08/2012 at 14:53

    Congratulations for both!!!!

    🙂

    Found your blog via Sanctuary.

    ♥ Franka

  • Reply Lisanne van de Klift 12/08/2012 at 19:16

    What a good idea to paint the flags on the cabinet!

    Love Lisanne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *